facebook twitter

Malá ríša zvierat zaujme i poučí

Po rozporuplnom lete sa už náš život utriaso

September priniesol so sebou pestrofarebnosť jesene, začiatok školského roka a opäť začali "fungovať" aj rôzne záujmové útvary. Medzi nimi i ZOO kútik pri Centre voľného času Spekrum v Prievidzi.

V jeho priestoroch sa stretávajú malí akvaristi, teraristi, chovatelia a tí viac ako štrnásťroční v klube Akvater. Nielenže sa stretávajú, ale sa aj oboznamujú so zákonitosťami bytia v prírode, získavajú poznatky o jednotlivých živočíšnych druhoch, ako sa o ne starať, keď ich chovajú v zajatí. V zookútiku žije v súčasnosti desať druhov hlodavcov, šesť druhov hadov, päť druhov jašterov a pätnásť druhov akváriových rybyčiek. Starostlivosťou o ne vlastne deti strácajú zábrany, naučia sa ako ich vziať do ruky, aké menu im nachystať, no dozvedia sa i také informácie, ktoré v učebnici prírodopisu nenájdu. To, čo im počas prvej návštevy v týchto priestoroch prekáža, im časom, po dlhšej neprítomnosti začne chýbať. Aj teraz po prázdninách, prišla za vedúcim zookútika Milanom Andrisom malá slečna, nevedela sa dočkať kým sa dostane do staronových priestorov chovateľského krúžku, medzi zajačiky, potkany, či myšky a priznala sa, že jej chýbala typická aróma týchto zvierat. Spomenuli sme staronové priestory. Veľký zanietenec, milovník zvierat, Milan Andris na ich adresu dodáva: "Miestnosť, kde sa dnes stretávajú mladí chovatelia sme mali aj pred prázdninami. Bola však maličká, sotva pre piatich. A tak sme sa dali cez leto do reorganizácie. Dnes môžu deti v pohode pracovať a vzdelávať sa, majú k tomu vytvorené optimálnejšie podmienky." Je interesantné počúvať rozprávanie tohto muža. V jeho spomienkach ožívajú výroky a správanie sa detí. Napríklad, keď sa prizerali na reprodukčný proces, s hrôzou sledovali kŕmenie hadov, či sa učili rozpoznávať pohlavie zvierat. "Deti spočiatku nevedeli pochopiť, na čo chováme myšky, keď ich potom dáme zožrať hadom. Vysvetlil som im to, a pochopili. Napriek tomu, že sa ešte takými pojmami ako je ekonomika príliš nezaťažujú. Keď som im však povedal, že za jednu myšku, ako nevyhnutnú potravu pre určitý živočíšny druh, by sme v obchode zaplatili osemnásť korún, a my si ju v krúžku dokážeme dochovať za päť, boli v obraze a už neprotestovali," vysvetľuje M. Andris.

V zookrúžku je rušno každé popoludnie. Ak aj nepracuje žiadny zo spomínaných záujmových krúžkov, podchvíľou ktosi klope na dvere. Príde sa pozrieť, poradiť pred kúpou zvieratka pre svoje ratolesti, alebo sa zastaví aj s chorým zvieracím miláčikom rodiny. Je totiž všeobecne známe, že Milan Andris ochotne poskytne rady o chove rôznych druhov živočíchov, o ich liečení prírodnými metódami. A v tom je asi tajomnstvo úspechu, tajomstvo toho, že tieto priestory nikdy nie sú prázdne, nie sú bez života. Viera KLSOVITÁ

Text k snímkam:

1. Takýto pohľad sa obyvateľom Šulekovej ulici v Prievidzi naskytne nezriedka. S chorým zvieratkom prídu deti, rodičia. Tentoraz to bol priateľ Milana Andrisa. Našiel vodnú korytnačku, v tom dobrom prípade asi vypadla z balkóna. Čo s ňou, veď mala prasknutý pancier... Poradiť nebolo problémom ani v ďalšom prípade, keď hlávku korytnačieho mláďatka deformoval výrastok.

2. Vziať do ruky potkana, pohladkať ho... To spočiatku robí problém deťom i dospelým. Ako vidno, dá sa preklenúť i takáto bariéra. Snímky: autorka

Neprehliadnite tiež

Gymnazistka z Novák je víťazkou česko-slovenskej literárnej súťaže

Študentka zaujala porotu poviedkou Les, s ktorou súťažila v kategórii próza.

Riaditeľka prievidzského gymnázia ohlásila kandidatúru na post KDH

Eleonóra Porubcová má podporu aj dlhoročnej členky strany, Bojničanky Anny Záborskej, ktorá sa rozhodla o post šéfky strany neuchádzať.

Vymetač pavučín Šimon Tadial: Do šibenice sa trafil z dvadsiatich metrov (+VIDEO)

Nádherný gól zaznamenal futbalista TJ Slovan Oslany, ktorý divákov doslova zdvihol zo sedačiek.

V zoologickej záhrade si ľudia najčastejšie adoptujú plazy a papagáje

Zvieratá v bojnickej zoo zjedia za jeden rok potravu v hodnote 170-tisíc eur.

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Nicholsonová: Parlament bude exhibícia, ale volič nie je hluchý ani slepý

Sulík urobil chybu, keď sa stretol s Kotlebom. V SaS ale uznávame pluralitu názorov, hovorí podpredsedníčka parlamentu Lucia Nicholsonová.

ŠPORT

MS v hokeji: Česi zdolali Rusko 3:0

V prvý deň šampionátu sa stretli aj tradiční rivali Česko a Rusko.

EKONOMIKA

Prečo sa Apple stáva obeťou vlastného priemyslu

Nižší predaj iPhonov a pokles tržieb naznačuje oslabovanie gigantu.

ŠPORT

Začali sa MS v hokeji 2016. Pozrite si rozpis zápasov

Slováci začínajú s Maďarskom a skončia s USA.


  1. Po rekonštrukcii by sa bojnický Pivár mohol viac otvoriť ľuďom 1 183
  2. Neskutočný gól z Oslian: Boris Šandrik zavesil z tridsiatich metrov (+VIDEO) 948
  3. Z blízkosti pešej zóny zmizne platené parkovisko 437
  4. Zrenovovali kaštieľ v Kostoľanoch. Môžu v ňom byť koncerty aj kongresy (+FOTO) 422
  5. Basketbalisti Prievidze sú k titulu blízko. Takto ho oslavovali pred štyrmi rokmi (+FOTO) 321
  6. Riaditeľka prievidzského gymnázia ohlásila kandidatúru na post KDH 286
  7. Prievidza kúpi objekt od sporiteľne. Chce svoj úrad pod jednou strechou 284
  8. Vymetač pavučín Šimon Tadial: Do šibenice sa trafil z dvadsiatich metrov (+VIDEO) 212
  9. Niektoré domácnosti v Bojniciach sú momentálne bez elektriny 207
  10. Pred prievidzskou prokuratúrou stanuje podnikateľ. Na protest 149