facebook twitter

Senzačná správa prišla zo Sofie: Ema Brázdová je vicemajsterkou Európy

Skvelé, famózne, výnimočné. Inak sa ani nedá charakterizovať vystúpenie karatistky z Prievidze na majstrovstvách Európy v Bulharsku.

Strieborná Ema Brázdová.(Zdroj: XAVIER SERVOLLE)

PRIEVIDZA. Slovenským reprezentantom v karate 44. majstrovstvá Európy juniorov a kadetov v Sofii vyšli.

Striebro pre Brázdovú

V súbornom cvičení kata si v kategórii junioriek Ema Brázdová vybojovala striebro, keď až vo finále podľahla Španielke Marte Vegovej Letamendiovej 2:3 na body. Členka ŠŠK Prievidza si predtým pripísala štyri víťazstvá, tým semifinálovým nad Nikolinou Djurdjevičovou zo Srbska (3:2 na body) sa prebojovala do rozhodujúceho súboja o zlato.

V prvom kole porazila protivníčku z Grécka - Deliou Maria 5:0, aby v druhom zápase porazila súperku z Bosny a Hercegoviny v pomere 4:1. V treťom kole vyhrala nad Angličankou Fretwell Lauren 5:0.

Tím kadetiek a junioriek v zložení Brázdová, Jakubechová, Merašická v prvom kole vyhral nad súperkami z Rumunska 5:0. V druhom kole však karatistky zo Slovenska prehrali proti Taliansku jasne 0:5 a museli ísť do repasáže a boja o tretie miesto. V poslednom súboji nakoniec neuspeli a obsadili konečnú piatu pozíciu.

Šesť medailí

Slovenskí reprezentanti v karate na celom šampionáte napokon vybojovali šesť medailí (2 - 1 - 3). O zlato pre Slovensko sa v bulharskej metropole postarala v športovom zápase kumite juniorka Dominika Veisová v kategórii do 48 kilogramov. Karatistka MŠK Žiar nad Hronom nezaváhala ani v jednom zo svojich piatich duelov, vo finále zdolala Duygu Yemeniciovú z Turecka 2:1 na body a tešila sa z najväčšieho úspechu v doterajšej kariére. Rovnako, junior Adi Gyurik zvíťazil v kategórii do 76 kilogramov a domov doniesol zlatú medailu. Člen Rapidu Bratislava po úvodnom voľnom žrebe zvíťazil vo všetkých piatich súbojoch, v tom rozhodujúcom o celkový primát si poradil s Rusom Pavlom Drozdom 1:0 na body.

Jediné slovenské striebro v Sofii získala počas úvodného dňa šampionátu v súbornom cvičení kata spomínaná Ema Brázdová. Na konečnom treťom mieste klasifikovali Ninu Hlavačkovú v kata kadetiek. Členka Kachi Nitra po troch výhrach prehrala v semifinále s Francúzkou Leou Ponsovou 0:5, ale v dueli o bronz zvíťazila nad Sadie Stonerovou z Anglicka 3:2 na body. Dávid Maroši v športovom zápase kumite kadetov v kategórii do 63 kilogramov obsadil takisto tretie miesto. Člen ŠŠK Bratislava po dvoch víťazstvách prehral v treťom kole s domácim Radoslavom Vakarelovom, no dva úspešné duely v repasáži ho posunuli do súboja o konečnú tretiu priečku. Maroši v ňom zdolal Španiela Alberta Morena Jiméneza.

Kov číslo tri

Tretí bronzový kov pre Slovensko vybojovala pri vyvrcholení podujatia v Sofii medzi staršími juniorkami (U21) Viktória Pillárová. Pretekárka KK Kretovič Košice v kumite do 68 kilogramov po dvoch víťazstvách podľahla Flavii Ribeirovej z Portugalska, následne však zvládla duel v repasáži a v súboji o tretie miesto zdolala Fortesu Oranovú z Kosova jednoznačne 8:2 na body.

Na trojdňovom mládežníckom kontinentálnom šampionáte v karate v Bulharsku sa prezentovalo 1 200 pretekárov z päťdesiatich krajín.

„Sme spokojní, šesť medailí na týchto majstrovstvách Európy v Bulharsku je veľký úspech. Slovensko obsadilo za Španielskom, Francúzskom, Talianskom a Ruskom vynikajúce piate miesto v hodnotení krajín. Mladým pretekárom to môže pomôcť a motivovať do ďalšej kariéry. O to viac, že karate je olympijský šport a v roku 2020 budú zápolenia v tomto odvetví na olympijských hrách v Tokiu,“ uviedol pre agentúru SITA generálny sekretár Slovenského zväzu karate (SZK) Leopold Roman.